fbpx
  • Maltepe / İstanbul / Türkiye
  • Tel : +90 552 624 50 50

Davranış Değişikliği Tedavisi

Obezitenin Davranış Değişikliğiyle Tedavi Edilmesi

Obezitenin devam etmesinde yeme davranışının büyük rol oynadığı bilinmektedir. Kontrolsüz kilo alımının yanında özellikle diyet girişimlerinden olumlu sonuç alamama hastanın yeme davranışını kontrol edememesiyle ilgilidir. Bu sebepten dolayı davranış terapisine duyulan ihtiyaç gittikçe artmaktadır.

Davranış Terapisinde 8 Önemli Bileşen Vardır. Bunlar:

  • 1) Kişinin Kendini Gözlemlemesi:

Hastadan tükettiği gıdaların çeşit, miktar ve zamanlarını not alması istenir. Kiminle ve nerede yediği, sosyal faktörler, açlık dereceleri ve hisleri yazılmalıdır. Ayrıca yaptığı fiziksel aktivitelerin de kaydedilmesi gerekir.

  • 2) Uyaran Kontrolü:

Arkadaşlarla buluşma, televizyonda maç izleme vb. yüksek kalorili besinlerin tüketimini tetikleyen faktörler belirlenmeli ve sorunlu davranışların yerini sağlıklı davranışların alması için özel planlar yapılmalıdır.

  • 3) Yeme Davranışının Kontrolü:

Yenilen lokmalardan sonra çatal ve kaşığı masaya bırakmak, yemeği çiğneyerek yemek, her öğün sadece bir porsiyon hazırlamak, yemeğin ortasında ara vermek benzerinden basit metodlar denenebilir.

  • 4) Pekiştirme ve Güçlendirme

Yakınlarınızdaki insanlardan her türlü destek sağlanmalı, kişisel takibin ödüllendirme sistemine yönelik kurulması, davranışsal değişimlerin ödüllendirilmesi , ödüllerin yalnızca para, giysi veya sosyal aktivite şeklinde seçilebilmesi gibi metodlar denenebilir.

  • 5) Bilişsel Yeniden Yapılandırma

Kişinin kilo verme sürecini negatif etkileyen fikirlerine karşı yenileri geliştirilmelidir. Örneğin kilo vermenin zaman aldığını düşünüyorsa sonuç olarak kilo vermekte olduğu ve bunu daha iyi öğrendiği, olayı genlere bağlıyor ise bunun bir bahane olmadığı, programlı olarak çaba gösterirse bunun herhangi bir engel yaratmayacağı gibi şeyler…

  • 6) Sağlıklı Beslenme Eğitimi

Bu eğitim hastanın hayatı boyunca sürdürülebilir bir beslenme tarzı kazandırmayı amaçlamalıdır. Diyet adı altında sunulan kısıtlamalar birçok hastayı bıktırmıştır. Diyet yerine yeni bir beslenme alışkanlığı kazandırılmalıdır.

  • 7) Fiziksel Aktivitenin Arttırılması

Pedometre benzeri basit cihazlarla fiziksel aktivitenin ölçümlenmesi ve zamanla arttırılması hedeflenmelidir. Fiziksel aktivitedeki ılımlı artışlar bile programa uyumu arttırabilecektir.

  • 8) Davranış Sözleşmesi

Gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler belirlenmeli, sözleşme kilo kaybı değil, davranış değişikliği üzerine kurgulanmalıdır.

Son olarak ise obezitenin kronik bir hastalık olduğu bilinerek, yapılabilecek tüm tedaviler bu eksende ilerlemelidir. Kısa vadeli geçici başarılar yerine sürdürülebilir davranış değişiklikleri amaçlanmalıdır.

+90 552 624 50 50
WhatsApp Bilgi Hattı