fbpx
  • Maltepe / İstanbul / Türkiye
  • Tel : +90 552 624 50 50

Diyet Tedavisi

Obezitenin Diyet İle Tedavisi

Obezitenin üstesinden gelebilmek için alınan kalori miktarını azaltıp, sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmek gerekir.
Mantıklı bir kilo kaybı programının en az 6 aylık bir süreç içermesi ve sonra koruma fazında en az 1 yıl da kaybedilen kilonun korunması gerekir.

Kalori Azaltma

Kilo vermenin kilit noktası, tükettiğiniz kalori miktarını ne kadar azalta bildiğinizdir. Ortalama bu miktar kadınlar için günlük 1200-1500, erkekler içinse 1500-1800 kalori civarlarındadır.
Haftalık 0,5-1 kg verebilmek için günlük kalori tüketiminizi 500-100 kalori kadar azaltmanız gerekmekte. Genel anlamda kadınların günde 1000-1200, erkeklerin ise 1200-1600 kalori tüketmesi, güvenli bir şekilde kilo vermeyi sağlayabilir.
Günde 1600 kalori tüketiyor ve kilo kaybedemiyorsanız bunu 1200’e düşürebilirsiniz. Bu düşüşü günde 100-200 kalori eksilterek zamanla da yapabilirsiniz. 800 kalori ve altı sakıncalıdır ve yapılmamalıdır.

Daha Az Gıdayla Daha Fazla Tokluk Hissi

Enerji yoğunluğunu anlayabilmeniz durumunda daha az kalori tüketerek daha fazla tok hissetmenizi sağlayacaktır. Tatlılar, ekmek, pasta, yağlı ve işlenmiş gıdalarda enerji yoğundur. Yani bu küçük miktarlarının bile yüksek kalori içermesi anlamına gelir.
Sebze-meyve ve baklagiller ise enerji yoğunluğu düşük gıdalardır. Bunların daha büyük porsiyonları, daha düşük miktarda kalori sağlar. Yani enerji yoğunluğu düşük gıdaları büyük porsiyonlarla tüketerek açlık ataklarını bastırabilir ve daha fazla doyma hissi sağlayabilirsiniz.

Sağlıklı Seçimler Yapmak

Diyetinizi sağlıklı hale getirebilmek için sebze, meyve ve baklagiller benzerinde daha fazla gıda tüketmelisiniz. Aynı zamanda proteini yüksek gıdalar seçilmeli ve haftada bir veya iki kez balık tüketmeye çalışmalısınız. Bunun yanında öğünlerde tuz ve şeker kullanımını azaltmalısınız.

Belli Gıdalardan Uzak Durmak

Kilo vermeye yönelik diyetler, yüksek karbonhidratlı veya yağlı gıdaların miktarlarını kısıtlamaktadır. Şekerli ve tatlandırıcı içecekler siz farkında olmadan istemediğiniz kadar kalori tüketmenize yol açabilmektedir. Bunları beslenme planınızdan çıkartmalısınız.
Tüketeceğiniz gıdalar; doymuş yağlardan, trans yağlardan, kolestrol, tuz ve rafine şekerden fakir olmalıdır. Düşük yağlı yoğurt, peynir ve süt, yağsız et, balık, baklagiller, yulaf ve tam buğday, taze veya dondurulmuş meyveler ve her türlü sebze diyetinizin temel öğeleri olmalıdır.

Besin Destekleri

Ara öğünde yüksek proteinli ve sağlıklı atıştırmalıkları tercih etmeye çalışmalısınız.
Medyada hemen her gün mucize ürün olarak tek bir maddenin veya özel bir diyet türünün parlatıldığına tanık olmaktayız. Bu tarz şok diyetler sürdürülemez ve uzun vade de kilo kaybı sağlayamaz aksine tekrar tekrar kilo almanıza sebep olarak metabolizmanıza kötü yönde etki edebilir.
6 ay içerisinde mevcut kilonuzun %5-10’unu kaybetmeyi hedef koyabilirsiniz. Vücut ağırlığınızın % 10’unu kaybettiniz ve bunu 6 ay korudunuz, fakat halen obez statüsünde iseniz diğer metodları da seçenek olarak düşünmelisiniz.

+90 552 624 50 50
WhatsApp Bilgi Hattı