fbpx
  • Maltepe / İstanbul / Türkiye
  • Tel : +90 552 624 50 50

Egzersiz Tedavisi

Obezitenin Egzersiz İle Tedavi Edilmesi

Kilo vermek ve sağlıklı bir dönüşüm yapabilmek için egzersiz tedavisi de önemlidir. Maalesef, obez bireyler için kilo sebebiyle aktiviteler oldukça zorlayıcı ve bazen imkansız olabilir. Bu sebeple, ilk olarak fiziksel kısıtlılıklar kişiye özgü olarak ayarlanmalı ve özgün bir egzersiz programı yapılmalıdır.

Ne kadar hareketli olunursa, o kadar fazla kalori harcanabilir. 1 kilo yağ yakabilmek için 8000 kalori harcamak gerekmektedir.

Önemli Olan Sürdürülebilir Egzersizler

Sporu yaşamınızdan bir parça haline getirebilmek için, hangi aktivitelerin günlük rutininize uygun olduğunu belirlemelisiniz. Spor, ancak bu şekilde aktivite günlük yaşamınızın bir parçası haline gelebilir ve uzun süreli bir rutine dönüşebilir.

Asansör kullanmak yerine bir-iki katı merdivenle çıkmaya çalışın. Araç kullanımını azaltarak toplu taşımla gideceğiniz yere ulaşmanız ve bir miktar yolu da yürümeniz iyi olacaktır. Ortalama bir yetişkinin günde en az 30 dakika ve haftada 5 gün orta seviyede fiziksel aktivite yapması kilo vermek ve kiloyu koruyabilmek için gerekmektedir.

Çocukluk Obezitesini Önleme de Egzersiz Önemli

Çocukların günde 60 dakika orta düzeyde aktivite yapması gerekmektedir. Bu aktiviteler bisiklete binme, merdiven çıkma, bahçe işleri, yüzme veya spor salonunda antrenman düzeyinde olabilir. Aktiviteyi arttırmanın dışında, obez kişilerin oturarak ve inaktif geçirdikleri zamanları da olabildiğince azaltmaları gerekmektedir. Yani genellikle bilgisayar ve TV başında geçirilen zamanların azaltılması gerekir.

Obezite probleminiz ileri derecedeyse ve sağlık durumunuz iyi değilse kesinlikle bir sağlık profesyoneli tarafından genel taramadan sonra onun önereceği fiziksel aktiviteleri yapmalısınız.

Fiziksel aktivitenin arttırılması ve daha az kalori tüketilmesi hem kilo vermenize, hem de kilonuzu korumanızda yardımcı olacaktır. Bunun haricinde, kalp hastalığına yakalanma ve kalp krizi tehlikeniz de düşecektir. Diyabet ve meme, kolon, rahim kanseri benzeri kanserlere yakalanma riskiniz de azalır. Kalp ve akciğer sisteminiz güçlenecek ve daha iyi çalışabilecek. Kaslarınız ve eklemleriniz güçlenip, kemik kaybınız yavaşlayacaktır. Kendinizi daha enerjik hissedecek ve uykusuzluk probleminiz azalacak, stresten etkilenmeniz de daha az olacaktır.

Önemli olan, daha önce egzersiz yapmadıysanız kesinlikle hafif egzersizlerle başlangıç yapıp zamanla arttırmanız, herhangi bir kalp ya da akciğer hastalığınız varsa, ilgili uzmanların görüşünü aldıktan sonra egzersize başlamanızdır.

+90 552 624 50 50
WhatsApp Bilgi Hattı