fbpx
  • Maltepe / İstanbul / Türkiye
  • Tel : +90 552 624 50 50

Endoskopi Nedir ?

Endoskopi, sindirim sisteminin ince, ucunda kamera ve ışık bulunan bir boruyla görüntülenmesine verilen bir isimdir. Yemek borusundan, mide ve ince bağırsağa kadar görüntülenmesine gastroskopi, kalın bağırsaktan ince bağırsağa kadar görüntülenmesine kolonoskopi denmektedir. Endoskopi uygulamalarında tanı için parça da alınabilmektedir (biyopsi) veya tedavi yapılabilir.

Gastroskopi Nedir?

Endoskop denilen inci esnek, kendi objektifi ve ışığı olan bir boruyla gastrointestinal sistemi görüntüleyen tıbbi alet ile uygulanır. 10-15 dakika süren kısa bir işlemdir. Gastroskopi; karın ağrısı, bulantı, kusma, yutma güçlüğü, kanama, ağza gelen asit salgısı görülmesi durumunda tanı koyabilmek için uygulanır. Uygulama sırasında kusmayı önlemek için damardan sedasyon verilir. Sedasyon verilmesi uygun değilse dil ve dil kökü boğaz uyuşturularak uygulanır. Daha iyi inceleme için midenin boş olması gerekir ve işlemden 12 saat önce katı gıdalar 8 saat önce sıvı tüketimi kısıtlandırılmaktadır. Sedasyon verildiğinden uygulama sonrasında 2-3 saat gözlem altında tutulur.

Kolonoskopi Nedir?

Kolonoskopi 30-45 dakika arası sürmektedir. Kronik ishal-kabızlık çeken, geçmeyen şişkinlik – gaz problemleri yaşayanlarda, muayene sırasında Crohn ve Çölyak gibi hastalık belirtilerine benzer şikayetlerde bulunan kişilere yapılır. Kolonoskop uzun ve esnek boru şeklindedir, yaklaşık 1-2 inç çapındadır. Bu da kolonun iççeperinin görüntüsünü iletebilir ve böylece doktor herhangi bir sıkıntı olup olmadığını inceleyebilir. Kolonoskop rektumdan geçer ve kalın bağırsağın diğer ucuna doğru ilerletilir. Uygulanmadan 1 ya da 2 gün önce sıvı diyet ve laksatif ilaçlarla bağırsakların boşaltılması sağlanır. Ağrı hissedilmemesi için sedasyon verilir ve uygulamadan önce bağırsaklar hava ile şişirilir. Uygulama sırasında verilen hava, işlem bittikten sonra kramplara ve ağrılara sebep olabilmektedir.

Uygulama sırasında doktor bir sorun görürse, analiz için küçük miktarda doku çıkarılabilir (biyopsi) ve anormal büyüme ya da polip tespit edilebilir ve çıkarılabilir.

+90 552 624 50 50
WhatsApp Bilgi Hattı