fbpx
  • Maltepe / İstanbul / Türkiye
  • Tel : +90 552 624 50 50

Gizli Şeker (Pre-Diyabet)

Şeker yüksekliği aniden ortaya çıkmamaktadır. Tip 2 diyabetli kişilerde şekerin yavaş bir şekilde uzun yıllar sonrasında diyabetli olarak tanımlayacağımız sınıra yükseldiği görülebilir.

Pre-diyabet ise, diyabet tanısı henüz konmamış ancak kan şekerinin yükselmeye başladığı kişiler için kullanılır. Açlık kan şekeri normal seviye olan 100 mg/dl’nin üstündedir veya yükleme testi yapıldığında 2. saat şeker değeri normal değer olan 140 mg/dl üstündedir. Ancak kişilerde diyabet tanısı koyulabilecek kadar yüksek bir şeker değeri bulunmamaktadır. Bu kişilerde ileri zamanlarda diyabet olma riski son derece yüksektir.

Pre-diyabeti olan veya yükleme testinde sorun olan kişilerde kesinlikle zayıflama, düzenli fiziksel aktivitelerin artırılması, kilo kaybıyla birlikte sağlıklı bir yaşam tarzıyla devam ettirilmesi ve bazı ilaçlar ile diyabete dönüşmesini engellenebilir.

Diyabet riski taşıyan bazı kişilerde yemeğin 1-2 saat sonrasında ortaya çıkan reaktif hipoglisemi belirtileri bize bir uyarı verebilmektedir. Özellikle karbonhidrattan zengin bir yemeğin sonrasında vücudun fazla insülin salgılaması ve şekerin normalin alt sınırına düşmesi bu kişilerde yemeğin devamında halsizlik, yorgunluk, uyku hali gibi belirtiler olabilir.

Her pre-diyabetli diyabete dönüşmemektedir. Pre-diyabetin diyabete dönüşmesini önleyebilmek için alabileceğimiz bazı önlemler var. Pre-diyabetlilerin fazla kilolarının %15’ini vermeleri, her gün 30 dakika egzersiz çalışmaları yapmaları ve koruyucu önlem olarak bazı ilaçlarla hayatlarını devam ettirmeleri diyabet dönüşümünde yaklaşık her 2 hastadan 1’inde önleyebilmektedir.

 

+90 552 624 50 50
WhatsApp Bilgi Hattı