fbpx
 • Maltepe / İstanbul / Türkiye
 • Tel : +90 552 624 50 50

Hemoroid (Basur) Nedir?

Hemoroid, alt rektumda ve anüste genişlemiş kan damarlarının kümeler oluşturmasıdır. Hemoroid ikiye ayrılmaktadır. Bunlar:

 • İç Hemoroid (Rektum Kaynaklı)

İç Hemoroid, rektumun iç astarında gelişir ve çoğunlukla ilerlemediği sürece fark edilmez. İlerleyen hemoroid kanama ile kendini gösterir.

 • Dış Hemoroid (Anüs Kaynaklı)

Dış hemoroid, anüs çevreleyen derinin altında bulunmaktadır ve iç hemoroidden daha düşüktür. Kabarık olduğu takdirde hissedilebilir.

Hemoroid Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tanı Konur?

Hemoroid ilk etapta kanama ile belli eder. Ilerleyen dönemlerde ağrı ve kaşıntı da olması durumunda doktorla mutlaka iletişime geçilmelidir. Çünkü bu belirtiler ilerleyecek ve bunlara akıntı, makatta ıslaklık hissi, kötü koku da eklenecektir.

Hemoroid Oluşma Nedenleri Nelerdir?

 • Obezite
 • Gebelik
 • Uzun süreli oturarak çalışmak
 • Belli başlı spor faaliyetleri (Ata binmek, bisiklet sürmek)
 • Tuvalete uzun oturma ve sarkma
 • Kronik kabızlık veya diyare
 • Düşük lifli beslenmek

Hemoroid Tedavisi Nasıl Olur?

Tedavi seçenekleri cerrahi ve cerrahi olmayan olarak ikiye ayrılır. İleri düzeydeki hemoroidler cerrahi müdahaleyle tedavi edilir. Cerrahi olmayanlarsa; lazerle hemoroid tedavisi, lastik band ligasyon yöntemi, infrared koagülasyon, skleroterapi tedavileridir.

Lazer Hemoroid Tedavisi

Lazerle hemoroid tedavisinde kümelenmiş olan kan damarları lokal anesteziyle lazer ile yakılır. Lazer ile tedavide yan etki oluşma riski azdır.

Lastik Band Ligasyon Yöntemi

Hemoroid bölgesi bir lastikle sıkıştırılır ve kendisi düşer. Tedavi sırasında ağrı hissedilmez ve aynı gün taburcu olunabilir.

İnfrared Koagülasyonu

Farklı boylardaki ait lazer ışınları ile hemoroidin yavaş yavaş küçülerek iyileşir. Işlem süresi 1 dakikayı geçmez ancak seanslar sonrasında sonuçlanabilir.

Skleroterapi

İç hemoroidlere yapılan skleroterapi, hemoroid memelerinin içerisine enjeksiyonla tahrip edici bir ilaçla hemoroidin iyileşmesi sağlanır.

Hemoroid Ameliyatı

Ameliyat, ilerleyen evrelerde tercih edilir. Ameliyat da hemoroid tedavisi diğer tedavilere göre daha net sonuçlar verebilir. Genelde spinal anestezi (belden aşağısı hissedilmez) yöntemi ile yapılmaktadır.

Hemoroid Operasyonu Sonrasında İyileşme ve Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler Nelerdir?

Ortalama 10-15 gün arasında tam olarak iyileşme gözlemlenir. Bu süreçte en önemli şey dışkıyı yumuşak tutmaktır.

Ameliyattan sonra dışkılamadan korkulmamalıdır ve ilk dışkılama da kanama ve ağrı görülmesi normaldir. Dışkılamadan sonra sıcak suyla banyo yapmak gerekmektedir. Kaba sıcak su koyup 15-20 dk içerisinde oturmak ağrıların şiddetini azaltır.

+90 552 624 50 50
WhatsApp Bilgi Hattı