fbpx
  • Maltepe / İstanbul / Türkiye
  • Tel : +90 552 624 50 50

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinus) Nedir?

Sırttan ve saçlardan dökülen kulların cilt gözeneklerinden girip, içeriye doğru ilerlemesine ve burada yuva yapmasına kıl dönmesi denmektedir. Bazen de yüzeye çıkamayan kılların içeriye doğru dönerek meydana gelmesidir. Genelde kuyruk sokumunun 4-5 cm üstünde, kalçada ve kuyruk sokumunda görülmektedir. Bazen de genital bölge, koltuk altı ve göbekte görülebilmektedir.

Kıl Dönmesi Kimlerde Görülür?

Genç ve yetişkin herkeste görülebilir. Erkek olmak, uzun süre oturarak çalışmak, kıl yoğunluğunun çok olması, cilt alt yağ dokusunun kalın olması, dar kıyafetler giyilmesi, fazla terlemek ve obez olmak kişilerin kıl dönmesi olma oranını arttırır.

Ameliyatsız Yöntemlerle Tedavi Edilebilir mi?

Kıl dönmesi girişinden içeriye gümüş nitrat veya fenol verilmektedir. Olumlu sonuçlar olabilmekle birlikte tedavi haftada bir olmak üzere 5-6 sürmektedir.

Kıl Dönmesi Tedavi Edilmezse Ne Olur?

İç organlarla bağlantılı olmadığı için herhangi komplikasyon oluşturmaz ancak oluşturduğu ağrı, oturamama, akıntı, şişlik, kızarıklık, kaşıntı ve kötü koku gibi şikayetlerin artmasına sebep olur.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Ameliyat sonrasında iyileşme uygulanan cerrahi yöntem ve anesteziye göre değişir. Ancak çoğu zaman yatışa gerek kalmamaktadır. Ortalama 5-7 gün içinde işlerinin başına dönebilmektedir. Ameliyat sonrasında az da olsa ağrı görülebilir.

Dikişler iyileşene kadar yatış pozisyonuna dikkat edilmelidir. Ameliyattan sonra ancak 3. gün duş alınabilir.

Kıl Dönmesini Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

  • Kişisel hijyene önem verilmeli ve düzenli banyo yapılmalıdır.
  • Dar kıyafetler yerine daha rahat pantolonlar tercih edilmelidir.
  • Uzun zaman oturur pozisyonda kalınmamalı.
  • Kıl yoğunluğu fazla olanlar kuyruk sokumu bölgesinde ki kılları belirli aralıklar ile tüy dökücü krem ile temizlemelidirler.
+90 552 624 50 50
WhatsApp Bilgi Hattı