fbpx
  • Maltepe / İstanbul / Türkiye
  • Tel : +90 552 624 50 50

Meme Hastalıkları Nelerdir?

İyi huylu hastalıklar; meme başı akıntısı, memede ağrı, iyi huylu meme kitleleri, meme enfeksiyonlarıdır. Kötü huylu ise meme kanseridir.

Memede Ağrı

Memede ağrı kadınlarda çoğunlukla adet dönemlerinde hormonal değişikliklere bağlıdır. Adet döneminde ki ağrı hissiyatı olağan bir durum olduğu için panik olacak durum yoktur.

Meme Başı Akıntısı

Genel olarak meme başı akıntıları büyük bir sıkıntının belirtisi değildir. Özellikle doğum yapmış kadınlarda görülmektedir. Eğer meme başından gelen akıntı koyu kırmızı ise mutlaka doktora gidilmelidir.

Memede Enfeksiyon

Enfeksiyon genelde emziren kadınlarda meme başında çatlak olmasına bağlı çatlaktan giren mikroorganizmalar sonucunda olur. Antibiyotik tedavisi yeterli olacaktır. Apse oluştuysa, enjeksiyon ya da dren ile boşaltılması gerekir.

Fibroadenomlar

Hiçbir tehlikesi olmamakla birlikte sıklıkla 20-40 yaş arasında görülmektedir. Fibroadenomlar fiziksel muayenede kolayca ele gelmektedir ve görünüş olarak kanserle karıştırılabilir. Çıkarılmasa da herhangi bir tehlike taşımaz.

Meme Kanseri

Meme kanseri kadınlarda en çok görülen kanser çeşididir. Büyük çoğunluğu süt kanalları içinde görülür, nadiren süt bezlerinde de görülür. Elle muayenede ele gelen bir şişlik, ciltte deformasyon, meme başının içeri çekilmesiyle belli eder kendini; ancak bazı durumlarda cilde uzak bölgede gelişir ve hiç belirti vermez, yapılan mamografi ile ortaya çıkar.

Meme Hastalıklarının Tedavisi Nasıl Olur?

Meme hastalıkları tedavilerinde dört yöntem vardır. Bunlar; cerrahi tedavi, radyoterapi, kemoterapi ve hormon tedavileridir. En çok cerrahi tedavi kullanılmaktadır.

Cerrahi Yöntemler

Kullanılan iki yöntemi vardır. Birinde memenin tamamı cerrahi ile çıkartılır diğerinde ise sadece tümörün bulunduğu bölge lokal olarak çıkartılır.

Radyoterapi

Yaydığı X ışınları ile tümörün lokal tedavisi sağlanır. Ayrıca cerrahi müdahaleden sonra, kalan dokulara tümörün tekrarlamamasını önlemek amacıyla koruyucu tedavi olarak uygulanabilir.

Kemoterapi

Cerrahi müdahaleden önce ve sonra kullanılan ilaç tedavisi olmakla birlikte bazı hekimler tümörü küçültmek amacıyla cerrahi öncesinde başlatabiliyorlar. Kemoterapinin amacı damar yolu veya oral yoldan kullanılan ilaçlar ile kanser hücrelerinin küçülerek yok olmasını ve başka bir dokuya metastazını önlemektedir.

Hormon Tedavileri

Meme kanseri tanısı konulan bireylere cerrahi, radyoterapi kemoterapi tedavilerinin yanında östrojen hormonunun bloke eden ilaçlar reçetelendirilir.

+90 552 624 50 50
WhatsApp Bilgi Hattı