fbpx
  • Maltepe / İstanbul / Türkiye
  • Tel : +90 552 624 50 50

Metabolik Cerrahi Nedir?

Metobolik hastalıkların cerrahi ile tedavi edilmesidir. Klinik pratik’de ise metabolik cerrahi tip 2 diyabet hastalığının cerrahi tedavisidir.

Tip 2 Şeker Hastalığında Tedavi Nasıldır?

Hastalığın gelişimi hormonal olmanın dışında psikolojik ve çevresel faktörlere de bağlıdır. Diyabette klasik tedaviler egzersiz, diyet, ilaçlar ve insülindir. Ancak diyabette hastaların %20’si kan şekerini kontrol altına alabilir ve hastaların ancak %7 si iki süreyle doktorun önerilerine uymaktadır.

Niçin Metabolik Cerrahi?

Cerrahi tedaviyle tip 2 diyabet hastalığından tamamen kurtulma oranı çok yüksektir.

Ameliyatlar Her İki Diyabet Türüne Yapılabiliyor Mu?

Ameliyatlar sadece tip 2 hastalarına uygulanabilir. Tip 1 ve tip 2 diyabet birbirinden farklıdır.

Bu Ameliyatlar Nasıl Etki Ediyor?

Yanlış beslenmenin olumsuz etkileri sindirimin tam olarak tamamlanmasıdır. İyi huylu bağırsakların hormonlarının aktive olup tokluk hissi oluşması için besinlerin bu sindirim yolunun tamamını kullanması gerekiyor. Tamamını kullanmadığı zamanlarda ince bağırsağımızın son kısmındaki iyi huylu barsak hormonları aktive olmuyorlar. Bu iyi hormonlar vücutta insülin duyarlılığını ve sayısını yükseltmektedir. İnsülinin ekonomik kullanımını sağlar. Metabolik cerrahide bağırsağın son kısmıyla yiyeceklerin erken tanışmasını sağlar ve insülin duyarlılığını yükseltir.

Ne Zaman Ameliyat Kararı Vermeliyiz?

Ameliyat için klasik tedavi yöntemleriyle kan şekerinin kontrol altına alınamaması veya organ hasarı bulguları başladı ise ameliyat önerilir.

Metabolik Cerrahi Ameliyatları Nelerdir?

İki ameliyat türü vardır. Bunlar; ileal transpozisyon ve transit bipartition ameliyatlardır. Her iki ameliyatta da ileri zamanlarda metabolik sıkıntılar anemi vitamin ve mineral eksiklikleriyle diğer ameliyatlara oranla daha azdır.

+90 552 624 50 50
WhatsApp Bilgi Hattı