fbpx
  • Maltepe / İstanbul / Türkiye
  • Tel : +90 552 624 50 50

Obezite Nasıl Ölçülür

Obezite Nasıl Ölçülür?

Kilonun boyun metrekaresine bölünmesi ile hesaplanan vücut kitle indeksi (BMI) değeridir.BMI değeriniz 20-25 arasında ise ideal sınırdasınızdır. Bu değerler 25-30 arasını gösteriyorsa fazla kilolu olarak değerlendirilebilirsiniz. BMI değeriniz 30 ve üzeri ise obez grubuna girdiğiniz söylenebilir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi (BMI, VKİ) boy ve kilodan hesaplanan ve cinsiyete göre değişmeyen değerlerdir. Direkt olarak vücudun yağ yüzdesini ölçmez.

Vücut Kitle İndeksi Formülü Nedir?

VKİ kişinin ağırlığının, kilosunun karesine bölünmesiyle hesaplanabilir. Bunun için otomatik hesaplayıcılar geliştirilmiştir.

Vücut Kitle İndeksi Kategorileri Nelerdir?

NHLBI (US National Heart, Lung and Blood İnstitute)’e göre 25-29,9 arasında bir kişi aşırı kilolu olarak tanımlanır. VKİ değeri 30 üzerindeyse obez anlamına gelir.

Kiloyla Birlikte Artan Sağlık Riskleri Nelerdir?

Bir takım sağlık problemlerinin kiloyla bağlantılı olarak arttığı kesin olarak bilinmektedir. Yani, VKİ değeri 29 olan biri için, 30’u geçmediği sürece sağlığını tehdit eden yandaş hastalıklar için risk olmadığı anlamına gelmemektedir. Bilinen gerçekte VKi değeri arttıkça bu tehditler de artar.

Vücut Kitle İndeksinin Eksiklikleri Nelerdir?

Aşırı kaslı insanların owerweight grubuna girmesine rağmen aslında fit ve sağlıklı olması gibi sıkıntıları vardır. İkinci olarak ise, yaşlı insanlarda olduğu gibi, kas kitlesini kaybeden insanların yanlışlıkla normal kilo grubuna girmesidir. Yani VKİ bireysel düzeyde yeterli olmayabilir.

+90 552 624 50 50
WhatsApp Bilgi Hattı