fbpx
  • Maltepe / İstanbul / Türkiye
  • Tel : +90 552 624 50 50

Tüp Mide Ameliyatı İle Yeni Bir Sen!

Mide küçültme ameliyatı ile sağlıklı bir hayata kavuşun. Ücretsiz Muayene, Tecrübeli Ekip, Yurtdışı Hasta Karşılama. Op. Dr. Yunus Topal ile sağlıklı bir yaşama merhaba de!

SİZİ ARAYALIM

Formu doldurmanız halinde uzman personellerimiz tarafınıza ulaşacaktır.

Ücretsiz Muayene
Ameliyata uygunluğunuz konusundaki ön muayenenizi ücretsiz yapıyoruz.
Başarılı Ekip
Tüm süreçlerden başarısı tescilli ve tecrübeli ekibe emanetsiniz.
Beslenme Planı
Obezite Cerrahisine uygun diyet listesi ve kilo takibi ile sizinle yakındaın ilgilenen diyetisyenlerimiz
Hasta Karşılama
Yurt dışından gelen hastalarımızı havaalanından karşılamaktayız.

TÜRKİYE OBEZİTE MERKEZİ

Mide Balonu Hakkında Merak Edilenler

underline-img

Vücut Kitle İndeksi (VKİ) nedir, obezite ameliyatı olmak için bu değer ne kadar olmalıdır?

Vücut Kitle İndeksi kişinin boy ve kilosunun matematiksel bir hesaplama ile elde edilen oranı demektir. Bu hesaplamaya göre hasta; VKİ 30-35 arasında ise 1.sınıf obezite, 35-40 arasında ise 2.sınıf obezite, 40 ve üzerinde ise mobid obezite hastası olarak sınıflandırılır. Tüp mide ameliyatının gerçekleşebilmesi için hastanın VKİ 35 ve 35in üzerinde olması gerekir.

Tüp Mide ameliyatı nedir, nasıl gerçekleşiyor?

Tüp Mide Ameliyatı VKİ 35 ve üzeri olan hastalarda uygulanan bir operasyon türüdür. Tüp Mide ameliyatı laparoskopi yoluyla karnınıza 4 delikten girilmesiyle gerçekleşen bir ameliyattır. Bu ameliyat ile midenizin 4%3 lük bölümü alınır. Kapalı yöntem ile gerçekleşen bir ameliyat olduğundan konforlu ameliyat sınıfına girer.

Tüp Mide Ameliyatının riskleri nelerdir?

Tüp mide ameliyatları kapalı yöntemle gerçekleşen operasyonlar olduğundan konforlu ameliyat sınıfına girer. Tüp mide ameliyatının yüksek olmamakla birlikte kaçak,kanama, emboli ve anesteziye bağlı riskleri bulunmaktadır.

Mide balonu işleminden sonra oluşabilecek şikayetler nelerdir?

Mide balonu uygulandıktan 1-2 saat sonrasında kişinin ağrıyla birlikte bağlantılı bir şekilde kramp, mide bulantısı, kusma görülebilir. Bunlar normal ve beklenen semptomlardır. Midenin balonu kabul süreci ortalama olarak 3-4 gün kadar sürer. Hasta hastanemizden taburcu olurken hastaya mide koruyucu, kramp ve bulantı önleyici ilaçlar reçetelendirilir. Bu sayede bu dönem daha kolay atlatılacaktır.

Tüp Mide Ameliyatı kaç dakika sürüyor ve hastanede kaç gün kalmak gerekiyor?

Tüp mide ameliyatı ortalama 1 saat sürmektedir. Ameliyatın ardından hasta 2 gece hastanede kaldıktan sonra 3. gün kontrolleri yapılarak taburcu edilir.

Mide balonunun çıkarılma süresinden daha uzun süre midede durması sorun yaratır mı?

Kalması gerektiğinden fazla kalan balonların patlama riski artar. Süresi dolan balonun çıkarılması önerilir.

Tüp Mide Ameliyatı sonrası ağrı fazla oluyor mu?

Ameliyat sonrası yaşanılan ağrı gaz sancısıdır. Ameliyat sonrası 4. saat itibariyle yürümeniz gazı atmanızda yardımcı olacağından ağrınız kısa sürede geçecektir.

Tüp Mide Ameliyatı sonrası ne kadar sürede gündelik hayata dönülüyor?

Tüp mide ameliyatı sonrasında hastalar 4. saat itibariyle kişisel ihtiyaçlarını kendi karşılar hale gelmektedir. Taburcunun ardından gündelik hayata hızla dönülmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı sonrası beslenme süreçleri nelerdir?

Tüp mide ameliyatı sonrasında beslenme süreçleriniz bariatric diyetisyen kontrolünde ilerlemedir. Ameliyat sonrası ilk 15 gün sıvı,ikinci 15 gün püre ile beslenilmektedir. 1.ay itibariyle ise katı beslenmeye geçilmektedir. Öğünlerin 30 ile 45 dakika kadar sürmesi ve lokmaların çok çiğneyerek tüketilmesini alışkanlık haline dönüştürmek gerekmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı sonrası kontroller ne sıklıkla yapılıyor?

Tüp mide ameliyatı sonrasında ilk 15 gün ilk kontrol, 1. ay da ise ikinci kontrol gerçekleştirilir. Bundan sonraki 3,6,9 ve 12. aylada ise hastalar yapılacak olan kan tahlilleri sonuçları ile doktor ve diyetisyen kontrolünden geçerler.

Ameliyat sonrası kilo verme hızı nedir?

Tüp Mide ameliyatı sonrası hastanın kilo verme hızı kişinin sahip olduğu vki, yandaş hastalıkları ve metabolizma hızıyla doğru orantılıdır. Bu nedenle bu süreç her hastada farklılık göstermektedir.

İdeal kiloya ne kadar zamanda ulaşılıyor?

Tüp mide ameliyatı sonrasında ortalama 12 ile 18 ay arasında hastalar ideal kilolarına ulaşabilmektedirler.

Tüp Mide Ameliyatı sonrası açlık hissi oluyor mu?

Tüp Mide ameliyatı ile midede bulunan iştah merkezi olan fundus bölümüne müdahale edilmesiyle hastada eskiye nazaran daha az yeme ve daha az acıkma dürtüsü oluşur. Bu nedenle ameliyat sonrası iştah eskiye nazaran oldukça azalır.

Beslenme anlamındaki yasaklar nelerdir?

Tüp mide ameliyatı sonrası ilk üç ay baharat,kahve,karbonhidratlı yiyecekler,çiğ sebzeler,salça,limon, çok miktarda tuz ve şeker kullanımı kilo verme hızını yavaşlatmamak ve mide hassasiyeti geliştirmemek adına yasaktır. Ayrıca ilk 6 ay alkol tüketiminden kaçınmak gerekir. Tüp mide ameliyatı sonrasında gazlı içeceklerin mide hacmine olan etkisinden dolayı tüketilmemesi önerilir.

Tüp Mide Ameliyatı sonrasındaki süreçte midenin tekrar büyüme ihtimali var mıdır?

Tüp mide ameliyatı sonrasında mide hacminde bir miktar büyüme olabilmektedir. Fakat mide hiç bir zaman ameliyat öncesi hacmine geri dönemez. Bu büyüme korkulacak bir oranda değildir.

Spora ne zaman başlanıyor?

Tüp mide ameliyatı sonrasında 1. ay itibariyle yüzme ve yürüyüşe başlanabilir,3. ay itibariyle de tüm spor dalları yapılabilir.

Tüp Mide Ameliyatı sonrası vücutta iz kalıyor mu?

Tüp mide ameliyatı kapalı yöntemle gerçekleşen bir ameliyat olduğu için karnınızın üstünde 4 adet 1’er cmlik kesiler bulunur. Bu kesiler estetik dikiş ile kapatıldığı için zaman içinde deride herhangi bir iz kalmamaktadır.

VM Medical Park Maltepe Hastanesi

VM Medical Park Maltepe , 300 yatak kapasiteli, 70 Yoğun Bakım Ünitesi (Genel: 27,Çocuk: 10, Koroner: 4, KVC: 5, Yenidoğan Yoğun Bakım: 24) ile tamamı akıllı sistemlerle donatılmış alt yapısı, 60 poliklinik odasıyla tüm branşlarda hasta odaklı bir şekilde, üstün hizmet anlayışıyla hizmet vermeyi ve aynı anda 7 ameliyathanesinde operasyon yapılabilecek kapasitede, ileri teknolojiyle donatılmış 500 kişinin çalışacağı 20 bin m²’lik kapalı alana sahiptir.

+90 552 624 50 50
WhatsApp Bilgi Hattı