fbpx
  • Maltepe / İstanbul / Türkiye
  • Tel : +90 552 624 50 50

Obezitenin Nedenleri

Obezitenin Nedenleri Nelerdir?

Obezite birçok nedenin birlikte rol aldığı bir hastalıktır. Bunların arasında aşırı ve yanlış beslenmeyle fiziksek aktivite azlığı öne çıkmaktadır. Bunun yanında; genetik, çevresel, nörolojik, sosyokültürel ve psikolojik birçok faktör de rol oynar.

Obezitede etkili olan şeyleri özetleyecek olursak bunlar:

Fazla Kalori Tüketimi

Gıdaların giderek daha fazla işlenmiş ve endüstriyel şeker içeriği yüksek hale gelmesi de bir etken olmaktadır.

İnsanları daha sağlıklı beslenmeye yönlendirebilmek için yürütülen kamuoyu bilinçlendirme çalışmalarına milyonlarca dolar tüketilmesine rağmen hala toplumun büyük çoğunluğu fazla yemeye devam etkmekte. Örneğin ABD’de obezite oranı 1980’de %14 iken, 2000 yılında %31’e fırlamıştır.

Obezite bir anda ortaya çıkmamakta, yıllar içerisinde azar azar biriken fazla kalorilerin bir sonucu olarak görülmektedir. Örneğin 20 yaşındaki 60 kilo, 40 yaşında ise 105 kilo olan birini düşünürsek, bu kişi her yıl yaklaşık 2,5 kilo almıştır. Ortalama günlük kalori tüketimi 1800 kaloridir. Ortalama yıllık kalori tüketimi ise 657.000 kaloridir.

Hareketsiz Yaşam Tarzı

Teknolojiyle beraber televizyon, bilgisayar, video oyunları, çamaşır ve bulaşık makineleri, otomobiller benzeri araçların günlük yaşamımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmesiyle beraber, günümüz insanları önceki nesillerden çok daha hareketsiz yaşamaktadır.

Hareket miktarı azalınca tüketilen kalori miktarı da en aza inmiştir. Fakat sorun sadece kalori harcamayla ilgili değil, fiziksel aktivite hormonlarınızın çalışmasını ve aldığınız gıdalar işlenirken gereken süreçleri bile etkileyebilir.

Yetersiz Uyku

Bu risk hem çocuklar, hem de yetişkinler için geçerli olmakla birlikte çocuklarda ve erişkinlerde obezite salgını, gizli uykusuzluk salgınıyla paraleldir. Uyku sürelerinin kısalması ve kalitesinin bozulması hormonal dengede bozulmaya ve iştah artışına sebep olmaktadır.

Endokrin Sistemi Etkileyen ve Yağ Metabolizmasıyla Etkileşen Gıdalar

Karaciğer şeker kullanımının metabolik etkilere yol açtığı hedef organdır. Früktoz içeren besinler tükettirilen farelerde metabolik sendroma benzeyen bir tablo geliştiği, bu da sırasıyla kan yağlarında yükselme, karaciğer yağlanması ve nihayetinde tansiyon yüksekliği, insülin direnci, diyabet ve obeziteye yol açtığı görülmüştür.

Dengesiz diyet ve fiziksel egzersiziz az yapılması obezite ve diğer metabolik hastalıklardaki artıştan sorumlu anahtar faktörlerdir. Epidemiyolojik çalışmalarda früktozla tatlandırılmış içecek kullanımının özellikle kadınlarda daha ağır etkilere sahip olduğu görülebilir.

Bazı İlaçlar

Sık sık reçete edilen bazı ilaçlar kilo almaya sebep olabilmektedir. Özellikle kortikosteroid grubu ilaçlar ve bazı antidepresanların bu etkisi bilinmektedir.

Bedensel Obezite Belleği

Bir kişinin kilolu kaldığı süre uzadıkça, kilo vermesinin zorlaştığı bilinmektedir. Bu bilgi, obezitenin kendi kendini tekrarlayan ve kalıcı hale gelmeye çalışan bir olgu olduğunu düşündürmektedir. Çocukluk çağı obezitesine erken müdahale edilmesinin ve bütün hayatlarını etkileyecek bu hastalıktan korunmaları ve bir an önce tedavi edilmeleri önemlidir.

Vücudumuzda taşıdığımız yağ oranı arttıkça kilo kaybetmenin daha zorlu hale gelir. Yağ miktarı arttıkça, vücudun yağ yakmasını engelleyen proteinin üretimi artmaktadır.

Obezite Geni

FTO geni denilen bir hatalı gen, 6 kişiden birinde aşırı yemenin nedeni olarak görülür. FTO gen varyantını taşıyan kişiler daha fazla, daha kalorili ve daha yağlı gıdalar kullanmaya eğilimlidir ve çoğunlukla obezdir. Aynı zamanda bu bireylerin tokluk hissini almaları da daha uzun sürmektedir.

+90 552 624 50 50
WhatsApp Bilgi Hattı