fbpx
  • Maltepe / İstanbul / Türkiye
  • Tel : +90 552 624 50 50

Obezitenin Önüne Nasıl Geçilir?

Vücutta olması gerektiğinden fazla miktarda yağ depolanması sonucunda oluşan bu hastalık, bir sürü başka sağlık sorununa da yol açabilir.

Vücuttaki yağ miktarının aşırı artması damar tıkanıklıkları, yüksek kolesterol, kalp hastalıkları, diyabet, kemik ve eklem ağrıları, kalp krizi tehlikesi benzeri bir sürü problemi yanında gelmektedir. Bu esnada fazla yağ oranına sahip kişiler bunu düşürmek için, normal vücut yapısına sahip bireylerse bunu korumak sebebiyle bazı yaşamsal farklılıklar yapmalıdır.

Öğünlerin boyutunu küçültme, ana öğünlerde fazla çeşitten kaçma, çeşit sayısını ikiyle sınırlı tutma, yemekleri yavaş çiğneyerek yeme, çatal ve kaşığı her lokmada masaya bırakıp geri alma, yemeği bitirir bitirmez sofradan gitmek benzeri yemek yeme alışkanlıklarına küçük müdahaleler ile tokluk hissiyatı kolay kazanılmış, böylece gerekenden fazla yemekten kaçınılır.

Günde en az 2 litre su içme, tüm besin türlerini (et süt ürünleri, sebze, meyve, ekmek ve tahıl ürünleri vb.) dengeli olarak tüketme, hazır gıdalardan ve yapay tatlandırıcı içeren içeceklerden uzak durma, hazır meyve suları, kola ve gazoz benzeri içecekler yerine taze yapılmış meyve sularını tercih etme de yapılabilecek önemli ve etkili değişikliklerdir.

Kan değerlerinin her yıl düzenli olarak kontrol ettirilmesi de gerekir. Bunun yanında, yapılan diyetlerin bir uzman yardımıyla karar verilmesi gerekir.

+90 552 624 50 50
WhatsApp Bilgi Hattı