fbpx
  • Maltepe / İstanbul / Türkiye
  • Tel : +90 552 624 50 50

Şeker Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Şeker hastalığının erken belirtileri..

Sık İdrara Çıkma: Kandaki glikoz seviyesi 160 mg/dl’yi geçtiğinde, glikoz idrara geçmeye başlamaktadır. Kandaki şeker miktarı daha da artarsa, böbrekler kandaki şeker miktarını azaltmakla uğraştığından dolayı su atılımını artırırlar. Böbreklerden fazla idrar atıldığından dolayı, diyabeti olan hastalarda idrar hacmi artmaktadır (sık ve çok miktarda idrar çıkarma).

Aşırı Susama: Aşırı ve yoğunluğu artmış idrara çıkma aşırı susamaya neden olmaktadır.

Beklenmedik Kilo Kaybı ve Açlık Hissetme: idrarla birlikte aşırı kalori atıldığı için kişi kilo kaybedebilmektedir. Bunun yanında, kan şekerinin ayarsız yüksekliği keton cisimciğini adı verilen ve özellikle yağ moleküllerinin yıkımıyla birlikte ortaya çıkan maddeler sebebiyle kas yıkımı yaşayabilirler.

Bulanık Görme: Kandaki glikoz seviyesi çok yüksek olunca vücudun tüm dokularından su çekilir ve bu işlem göz merceğinde de gerçekleşir. Bu sebeple odaklanma güçleşir ve bulanık, puslu bir görme ortaya çıkar.

Ketonlara Bağlı Olmayan Aşırı Kan Şekeri Yüksekliği: Tip 2 diyabette vücutta insülin var olduğu için uzun zaman tedavi edilmediğinde bile genelde ketoasidoz gelişmemektedir. Diğer yandan özellikle stres, enfeksiyon ya da ilaç kullanımı benzeri şeylerle karşılaşıldığında, kan şekeri aşırı düzeyde artabilmektedir.

Enfeksiyonlara Eğilim: Deri, derialtı dokular, kasa yayılan enfeksiyonlar görülebilmektedir. Küçük yaralar ve ülseler, enfeksiyon sebebiyle iyileşmesi zor duruma gelebilir.

İdrar yolu enfeksiyonlarına da sık sık rastlanabilmektedir. Bunların başındaysa mesane iltihabı (sistit) gelebilir. Böbrek iltihabının gelişmesi özellikle önem taşımaktadır. Bunun sebebiyse diyabet kontrolünü daha da zorlaştırabilmektedir.

Kaşıntılı Deri: kaşıntı, derinin kuru olmasına, mantar enfeksiyonuna veya kan dolaşımında azalmaya bağlı olabilir.

Nefesiniz Kötü Kokuyorsa: Diyabete bağlı olarak dehidratasyon ağız kuruluğuyla birlikte kötü bir koku olabilir.

Sürekli Aç Hissetmek: Sürekli aç ya da susuz olmak Tip 2 diyabetin erken işaretidir. Yedikleri yemeklerden yeterli enerjiyi alamazlar ve sindirim sistemi, besinleri glikoz adındaki basit şekerle parçalar ve vücut bunu yakıt olarak kullanabilir.

El ve Ayaklarda Karıncalanma, Uyuşma ve Ağrı: Yüksek kan şekeri seviyesi kan dolaşımını etkiler ve vücuttaki sinirlere zarar verebilir. Tip 2 diyabeti bulunan kişilerde el ve ayaklarda ağrı, karıncalanmaya sebep olur. Bu durum zamanla kötüleşir ve tedavi olmazsa daha ciddi komplikasyonlar olabilir.

Kesik ve Yaraların Yavaş İyileşmesi: Kandaki yüksek seviyede şeker vücuttaki sinirleri ve kan damarlarına zarar verir bu da kan dolaşımında sıkıntılara yol açar. Sonuç olarak küçük kesik veya yaraların iyileşmesi haftalar hatta aylar sürebilir.

Çok Yorgun Hissetmek: Tip 2 diyabet kişinin enerjisini etkiler, son derece yorgun ve bitkin hissetmesine neden olabilir.

Cildinizdeki Tuhaf Koyu Lekeler: Boyun, koltuk altı veya kasık kıvrımlarında koyu renkli cilt lekeleri de yüksek diyabet riskini gösterebilir.

Adetten Kesilme: Tip 1 diyabetinde ergenliğin gecikmesi ve adet görememe durumları görülebilmektedir.

+90 552 624 50 50
WhatsApp Bilgi Hattı