fbpx
  • Maltepe / İstanbul / Türkiye
  • Tel : +90 552 624 50 50

Tip 1 ve Tip 2 Diyabet Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bu iki hastalık isimleri benziyor olsa da birbirlerinden çok farklı patofizyolojik oluş mekanizmalarına sahiptir.

Tip 1 Diyabet: Diyabet vücudumuzdaki pankreasın otoümmün olaylar sonrasında hasar görmesi sonucunda insülin üretemez hale gelir. İnsülin tedavisi mutlaka en başından gereklidir ve kullanmadıkları zaman yaşamlarını idame ettiremezler. Tip 1 diyabette çocuklarda daha sık görülen bir form olması sebebiyle önceki dönemlerde jüvenil tip olarak adlandırılmıştır. Bugünse Tip 1 diyabetin daha ileri yaşlarda görülebildiği gibi Tip 2 diyabetinde erken yaşlarda görülebildiğini biliyoruz.

Tip 2 Diyabet: toplumda daha çok görülmekte olup hastaların yaklaşık %90’ını oluşturur. Daha çok genetik koşulların ön ayak olduğu insülin direncinin hastaların büyük bir kısmında yer aldığı fakat bunun yanında insülin salgılama bozukluğunun da iştirak ettiği bir diyabet formudur. Kişilerde hayat tarzı değişiklikleri, beslenmenin düzenlenmesi, egzersiz yapılabilmesi ve de bunun yanında oral antidiyabetiklerin öncelikle kullanılması söz konusudur. Ancak ilerleyen zamanlarda ise hastaların da insülin salgılama kapasitelerinin azalması sebebiyle onlar da tip 1 diyabetiklerine benzer şekilde insülin salgılama yetersizliği bulunan kişilerde ve özel şartlarda tip 2 diyabetiklerde de insülin kullanılması gerekir.

Bir başka şekilde insülin tedavisi tip 2 diyabetli hastalarda en başta ilk tercih edilen tedaviler içinde yer almamakla birlikte yaşam boyunca hastaların ihtiyaç duyabileceği bir tedavi şeklidir.

+90 552 624 50 50
WhatsApp Bilgi Hattı