fbpx
  • Maltepe / İstanbul / Türkiye
  • Tel : +90 552 624 50 50

Transit Bipartisyon

Transit Bipartisyon Ameliyatı (Şeker Hastalığı Ameliyatı ) Nedir?

Sleeve gastrektomi (tüp mide) + Transit bipartitisyon ameliyatı ilk kez Sergio Santoro’nun 2012’de bilim dünyasına sunduğu nispeten yeni bir ameliyat tekniğidir.

Transit Bipartisyon

Şeker ameliyatı olarak bilinen Transit Bipartisyon operasyonunda; tüp mide işleminden sonra ince bağırsağın son kısmı mideyle birleştirilerek ikinci bir yol oluşturulur. Tüp mide operasyonu ile mide fundusdan salgılanan açlık hissi sağlayan hormon salgılayan kısım çıkarılmış olur.Gıdaların mideden direkt olarak İnce bağırsağın son kısmına ulaşmasından dolayı salgılanmakta olan peptit yapılı faydalı  hormonların hem doyma hissi sağlanır hem de  insülin salınımana neden olarak kan şekerinin düzenini sağlamış   olur.

Ameliyat Nasıl Yapılır?

İlk olarak tüp mide operasyonu yapılır. Devamında ince bağırsağın kalın bağırsakla birleşim yerinden 100 cm işaretlenir. Ardından buna ek olarak 150 cm daha ince bağırsak 250. cm’den kesilir. Kesilen alt uç, oluşturulan tüp mide ile birleştirilir ve üst uç daha önceden işaretlenmiş olan 100. cm ile birleştirilir. Bu operasyon, obezitesi ve kilo fazlalığı mevcut olup kan şekerini düzene oturtulamayan Tip 2 Diyabet hastaları ve insülin direnci gelişmiş düzeyde olan obezite hastalarına uygulanabilir.

Ameliyat Sonrası

Hastanın ameliyattan önce yatışıyla beraber toplamda 4-7 gün boyunca hastanede yatışı gerekebilir. Ameliyattan iki hafta sonra günlük rutinlere dönülebilir. Transit bipartisyonda sindirim yolu tam olarak değitirilmemesi sebebiyle ameliyat sonrasında ki dönemde hastaların % 95’inin ek takviye besinlere vitaminlere ihtiyacı kalmaz. Taburcu anında  önerilen beslenme ve ilaç programına uymak gerekmektedir.

İyi tespit edilmiş Uygun hastalarda Şeker ameliyatı sebebiyle  diyabet hastalığının kesin  olarak iyileştirilebilir. İyileşme ameliyattan sonraki beslenmeye başlanan ilk günlerde belirgin hale gelir. Üçüncü ayda HbA1c değerlerinden çok kolay bir şekilde anlaşılabilir. Transit Bipartisyon ameliyatının avantajı; gıdaların emiliminin tamamı değil, bir kısmı bozulmasından dolayı ömür boyu mineral kullanmak zorunda kalmamanızdır.

+90 552 624 50 50
WhatsApp Bilgi Hattı