fbpx
  • Maltepe / İstanbul / Türkiye
  • Tel : +90 552 624 50 50

Tüp Mide Ameliyatı

Tüp Mide Ameliyatı

Kapalı ameliyat yöntemiyle midenin %80’i kesip çıkartılıyor ve mide adeta muz gibi ince uzun bir tüpe çevriliyor.  Bu uygulamadan sonra iştah azalıyor ve henüz kilo kaybı olmadan insülin direnci kırılıyor.

Ameliyat ortalama 1,5 saatte gerçekleşmekte olup midenin giriş – çıkış bölümü korunduğu ve sindirim sistemindeki devamlılık sağlandığından dolayı tehlikeler düşük ve istenmeyen yan etkiler çok az olarak bildiriliyor.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Bu ameliyatı olacaklar aşağıdaki koşulları taşımak zorunda:

  •  VKİ 40 kg/m2 üzerinde olanlar.
  •  VKİ’si 35-40 arasında olup şişmanlığa bağlı tip 2 şeker hastalığı, hipertansiyon, uyku apnesi gibi sıkıntıları olanlar da ileri derece obez kabul ediliyor.

Ayrıca obezite sebebiyle “yeni” tip 2 şeker ve metobolizma bozukluğu olan ve VKİ’si 30-35 arasındaki hastalarda ileri değerlendirme ve doktor görüşmeleri kararı ile ameliyat olabiliyor.

Tüp Mide Ameliyatı Kaç Yaş Aralığına Yapılır?

Bu yugulama 18-65 yaş arası kişilere yapılabilir.

18 yaş altındaki kişilere obezetinen derecesinin yanında yukarıda belirtilen hastalıkların olması önemlidir ve hekim onayının yanında ebeveyn onayı da gerekir.

65+ kişiler ise sağlık durumu ve ameliyatın gerekliliği düşünülerek hareket edilir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Ağrı Oluyor Mu?

Obezite cerrahisi laparoskopik, yani karnı delerek çok küçük kesilerle uygulanmaktadır. Kesiler milimetriktir ve iz kalmamaktadır.

Laparoskopik ameliyatlarda karın kasları ve zarları kesilmediğinden dolayı ameliyattan sonra ciddi bir ağrı olmamaktadır. Ameliyattan sonra hastaya ağrı kesiciler verilir ve hasta ameliyatının akşamında yürümeye başlar ve genellikle 2. gün ağrısı olmaz.

Tüp Mide Ameliyatı Olanlar Ne Kadar Kilo Veriyor?

Bu ameliyattan 5 yıl sonra fazla kilolarının %60’ını kaybetmiş oluyorlar. Bu yöntem kilo kaybında gastrik bypass’a eşdeğer düzeydedir.

Bu ameliyattan sonra tekrar kilo alma orasnı %15’lerdedir.

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Mide küçültme ameliyatlarında nadiren de olsa yan etkiler olabiliyor.Bu girişimler, ameliyat sonrası kanama ya da kaçak gibi %1’de olsa görülebilecek ancak oluşması durumunda hayati önem taşıyabilecek yan etkilere neden olabiliyor. Bu kaçakları tespit edebilmek için hastalara, ağızdan bir radyo opak sıvı içirilir ve kaçak olup olmadığı kontrol edilir. Hasta taburcu olduktan sonra kaçak olduğunu anlayabilmek için sebepsiz ateş ve yeni ortaya çıkan karın ağrısına dikkat etmelidir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Beslenme

Hasta, taburcu olduktan sonra 1 ay süreyle, dikiş hatlarının emniyeti açısından hastalar sıvı gıdalarla beslenir ve ilk ay boyunca ek protein desteği alması zorunludur.

Bu süreden sonra hastalar normal yemek düzenine geçebilir ve besinlerle protein tüketir.

Ameliyat sonrası beslenmede hastaların tamamı beslenme ve diyet uzmanlarının takibindedir.

Bu ameliyatı olan kişiler düzenli bir şekilde spor yapmalı ve yemekleri küçük öğünlerle sık sık ve az az yemeli.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Spor

Uzmanlar tarafından spor, ameliyattan 3 ay sonra öneriliyor. Ilk üç ay çizgili kasların gelişmesi açısından spor (özellikle fitness ve yüzme) önerilir.

+90 552 624 50 50
WhatsApp Bilgi Hattı