fbpx
  • Maltepe / İstanbul / Türkiye
  • Tel : +90 552 624 50 50

Yeme Bozuklulukları Nedir?

Yeme bozuklukları

Anoreksiya Nervosa;  Bir kişinin olması gereken kilosunun minimum %15 kadar altında kalmasıdır.  AN olan kişiler Kilo almaktan korkar, sık sık kilosunu kontrol eder ve çok sıkı diyetler yaparak kilo vermeye çalışır. Gereğinden fazla egzersiz yapar, bazen yediklerini kusarak veya bağırsaklarını çalıştıran ilaçlar kullanarak vücudundan atmaya çalışır. Diyet ilacı bağımlılığı, vücuttan su atan ilaçların kullanımı kilo vermek için kullanılan diğer bir yöntem olarak bilinir.

Bulimia Nervosa; kişinin devamlı diyet ve egzersiz uygulamasına rağmen normal kilosundan düşük, normal kilosunda, normal kilosunun üstünde olmadır. BN olan kişi, yarım saat ile 2 saat arasında, binlerce kalorilik besin tüketip bunu kusma veya müshil ilacı kullanımı ile vücutlarından atmaya çalışır. Yemek yediği zamanlarda kendinisini kontrolden çıkmış gibi hisseder ve yemek yeme krizlerini herkesten gizli tutar.

Tedavi edilmediği süre senelerce devam edebilir.

BN olan kişi AN’den farklı olarak daha sosyal, dışa dönük bir kişilik sergiler. Duygu durumundaki iniş ve çıkışlar gün içinde sürekli değişmektedir. Genelde ilgi çekmeyi ve dikkatleri üzerine toplamayı sever. Özgüven problemleri vardır. Alkol, madde ve alışveriş bağımlılığına bu grupta oldukça sık görülür.

Yeme Bağımlılığı

Kontrol edilemez şekilde yemek yeme ve sonrasında kilo almayla kendini gösterebilmektedir. Yemeği; stres, duygusal çatışma ve günlük sıkıntılarla baş edebilmek için kullanır. Yemek yemek ya da yemek düşünmek duyguları geçici olarak dondurabilir. Çoğunlukla, yeme davranışlarında bir sıkıntı olduğunun farkındadır.

Birçok yeme bağımlısı, stresli durumlarla başa çıkmayı hiç öğrenememiş ve her zaman yemeği sorunlarla baş etme yöntemi olarak uygulamıştır.

Kilo arttıkça, daha ciddi şekilde diyete yönelirler, diyet ve kilo verme stresi tekrar aşırı yemeye sebep olabilmektedir. Bunu güçsüzlük, suçluluk, utanma ve başarısızlık duyguları takip edebilir. Diyet ve aşırı yemek yeme, duygusal sebepler ortadan kalkmadıkça, kısır döngüyle hayat boyu devam edebilir.

Fazla Kiloları Korumak İçin Yemek

Bazıları kilolu olmayı zayıf olmaya karşı güvenli saymaktadır.

Gece Yeme Sendromu

Bir kişinin daha çok akşam 6 sonrasında, özellikle akşam 8 sabah 6 arası, aşırı yeme isteğiyle günlük kalori tüketiminin %56’sını alması olarak düşünülebilir.

Kısıtlama Sürecinin Sonrasında Fazla Yeme Atakları

Diyette olduğunda tam bir kısıtlama içinde olunmaktadır. Fakat bir nedenden dolayı “yasak” olarak tanımlanan bir yiyecek tüketildiğindeyse diyet tamamen bozulmaktadır. Böylece diyet nasıl olsa bozuldu denilerek bırakılır.

+90 552 624 50 50
WhatsApp Bilgi Hattı